כתרי זירקוניה

כתר זירקוניה נועד לסייע כאשר יש אובדן נרחב של חומר שן עקב עששת, טיפול שורש, שבר, או סיבות אחרות, וכאשר שחזור סתימה רגילה אינה מספיקה.

כתר הוא בעצם כיפה המכסה שן קיימת שנפגעה, נותנת לה חוזק, צורה וצבע מתוך מטרה להחזיר לה את התפקוד ולדמות אותה ככל האפשר לשן טבעית.

זירקוניה היא תרכובת כימית מבוססת צורן, Zirconium dioxide ZrO2, המתאימה במיוחד לצרכים דנטאליים.

כתר זירקוניה הינו פתרון מעולה בקרב מטופלים החושקים באסתטיקה. ישנם כתרים הבנויים מבסיס מתכת העטוף בחרסינה, אך במקרים רבים נגלה לעין פס שחור לא אסתטי במיוחד בצוואר השן והכתמה כמו מראה קעקוע ברקמת החניכיים עקב קורוזיה של מתכות. בכתרי זירקוניה זה לא קורה בנוסף, כתר זירקוניה הוא בעל שקיפות הדומה לשקיפות חומר השן הטבעי, מה שמאפשר מעבר קרני אור ובניית כתרים הדומים לשיניים הטבעיות שבפה.

כתרי E-MAX

כתרי E- MAX  בדומה לזירקוניה הם ללא מתכת, העונים על דרישה של יופי, חוזק, ואסתטיקה מירבית.

החומר ממנו עשוי כתר זה הוא ליתיום דיסילקאט.

במקרים מסוימים הם יותר עמידים לשבר מכתרי זירקוניה.

שיטת אינליי (Inlay)

אינליי דומה בצורתו לזו של הסתימה, מבוצעת בטכניקה לא ישירה כלומר, ע”י טכנאי שיניים.

בפעולה זו, ד”ר דנה לייכטמן תסיר את העששת (החיידקים מחלל השן), ותבצע סריקה דיגיטלית של חלל הפה, בטכנולוגיה דיגיטלית מדוייקת ביותר.

לאחר מכן, הטכנאי יצוק את השחזור מחוץ לפה המותאם אישית בצורתו וגודלו ולאחר בדיקת ההתאמה, ד”ר דנה לייכטמן תדביק את השחזור לשן.

מומלץ לבצע טיפול זה במצבים שישנה עששת (חור) עמוקה או הרס כותרתי נרחב שלא מאפשר תמיכה של סתימה רגילה, אך עדיין נזק כזה שעדיין אינו מחייב ביצוע כתר.

ההבדל בין אינליי לאונליי ( שעליו נרחיב בהמשך) הוא שאונליי יכסה תלולית אחת או יותר. אם כל התלוליות של השן וכל משטחי השן מצריכים כיסוי, הטיפול הנכון יהיה ביצוע כתר.

החומר ממנו עשוי האינליי הינו חרסינה, המדמה את הצבע המקורי של השן ויתן תוצאה אסתטית גבוהה.

שחזור אינליי מאפשר קו מיתר נכון ותקין של השן, נקודות מגע טובות וגובה תקין.  האינליי עמיד, עם יכולות פיזיות טובות יותר ופחות נוכחות של דלף שולי (חדירה של חיידקים\נוזלי הפה בין השחזור לשן) ופחות נוכחות של רגישות לאחר הטיפול.

ההבדל בין אינליי לסתימה רגילה

סתימה רגילה נוטה להתכווץ בכמה אחוזים בנפח שלה לאורך זמן, דבר העלול להוביל למרווח מיקרוני בין הסתימה לחומר שן, ולחדירת חיידקים ועששת מתחת לסתימה, ” עששת משנית”. תופעה זו תדרוש הוצאה של הסתימה וביצוע סתימה עמוקה יותר ואף עלולה להוביל במקרים מסויימים לטיפול שורש.

אונליי (Onlay)

אפשר להתייחס לאונליי ככתר חלקי. הוא נועד לשמור על חומר שן חלשה בלי הסרה נוספת של חומר שן למעט יצירת רטנציה מינימלית.

למי טיפול זה אינו מתאים?

מטופלים עם היגיינה לקויה, מטופלים מתחת לגיל 18 – היות והשן עדיין לא סיימה את ההתפתחות והגדילה שלה,טיפול זה עלול לפגוע בעצבים ולהוביל להחמרת המצב, מטופלים עם הרגלים לא טובים כמו הידוק שיניים, חריקת שיניים, ושימוש חוזר של עפרונות ועטים בין השיניים. (ניתן לבצע אונליי במטופלים המהדקים\חורקים שיניים בשיתוף פעולה עם סד לילה).

סיבה נוספת היא כאשר ההרס של השן נרחב מאוד המצריך כיסוי שלם ע”י כתר.