1. מהן הסיבות לשיניים לא ישרות?

הסיבות העיקריות לכך ששיניים מתפתחות כשהן לא ישרות הן בעקבות שימוש מוגבר במוצץ בקרב ילדים, מציצת אצבע, מבנה גנטי, מחלת חניכיים, אובדן מוקדם מדי של שיני החלב ללא שמירת מקום, עודף/ חוסר של שיניים.

מהו ציפוי שיניים בחרסינה וכיצד מתבצע הטיפול?

ציפוי שיניים בחרסינה הינו טיפול אסתטי שבמסגרתו מראה החיוך מעוצב מחדש למראה הרצוי אשר משתנה ממטופל למטופל והתפרסם בעיקר כטיפול המקנה למטופלים חיוך הוליוודי מושלם.

בתחילת התהליך ד”ר דנה לייכטמן תבצע צילומים של המטופל ממבט קדמי ופרופיל, עם פה סגור ופה פתוח. בנוסף, תתבצע בדיקה בה יילקחו בחשבון צורת הסגר של הלסתות, מצב החניכיים ומפרקי הלסת ומבנה הפנים של המטופל. לאחר ביצוע התמונות, ד”ר דנה לייכטמן תשרטט את השינויים בשיניים על-מנת להציג למטופל את השינויים הצפויים ובמקביל תתבצע סריקה אינטרה אורלית בפה המטופל. לאחר מכן תבנית פה המטופל תועבר לטכנאי שיניים מומחה אשר ייצוק באמצעות גבס את תבנית פה המטופל ויכין הדמיה תלת מימדית משעווה כיצד יראה השינוי ולפי יציקת הגבס יכין למטופל ציפויים זמניים.

הציפויים הזמניים בעלי תפקיד חשוב מאוד, הן מבחינה ויזואלית שמאפשרת למטופל לחוש כיצד יראה השינוי טרם בוצעה ההשחזה והדבקת הציפויים החדשים והן לצורך בחינת מנח השפתיים ביחס לציפויים, ואת צורת סגירת השיניים. לעיתים אנו צריכים זמן להתרגל לשינויים שאנו עושים. אחרי שנים רבות שאנו רגילים לראות את עצמנו במראה מסוים, אנו צריכים את הזמן שבין הדבקת הציפויים הזמניים לבין הדבקת הציפיים הקבועים על-מנת להתרגל למראה החדש ולקבל פידבקים מהסביבה ולכן הציפויים הזמניים נותנים לנו את המענה לכך.

לאחר שהמטופל חווה את השהייה עם הציפויים הזמניים ונתן את הסכמתו ד”ר דנה לייכטמן, תבצע סריקה נוספת של קשת השיניים לאחר ביצוע ההשחזה ולאחר מכן תחזיר שנית את הציפויים הזמניים.

בשלב הסופי, לאחר שהמטופל אישר שהתוצאה היא לשביעות רצונו, הן מבחינת צורה והן מבחינת הצבע, תתבצע ההדבקה הסופית.

3. האם יישור שיניים שקוף גורם לקושי בדיבור?

לאחר ההרכבה של הקשתיות השקופות, לפעמים יש הפרעה בדיבור למשך מספר ימים. תופעה זו חולפת ללא כל טיפול או תרגול מיוחד.

4. האם יישור שיניים כואב?

יישור שיניים לעיתים עלול להיות מלווה בכאבים נסבלים או אי-נוחות בשבוע הראשון של הטיפול. לרוב מטופלים מבוגרים מתלוננים יותר על כאבים מאשר בקרב בני הנוער. ניתן ליטול משככי כאבים (לדוגמא: אקמול) להרגעת הכאב הקל. רגישות בשיניים הינה תופעה שכיחה היות ומופעל לחץ על השיניים.

5. הלבנת שיניים מקצועית ביתית או במרפאה?

הלבנת שיניים במרפאה מתאימה לאנשים שאין להם את הסבלנות להמתין עד השגת התוצאה. לרוב התוצאה בהלבנה ביתית באמצעות סדים תראה לאחר מספר ימים. כמו-כן, ההלבנה במרפאה מתאימה לאנשים שנזכרו “בדקה ה- 90” לפני אירוע מיוחד. הלבנת שיניים ביתית באמצעות סדים מיועדת לאנשים שיש באפשרותם להרכיב את הסדים 3 שעות ביום או לחילופין, לישון איתם כל הלילה. כמו כן, למטופלים שמעדיפים לעבור את התהליך בנוחות הביתית מאשר על כיסא טיפולים במרפאה.

6. מהי אורתודונטיה?

אורתודונטיה לקוחה מהשפה היוונית orthos = יישור ו- odon  = שן. אורתודונטיה היא תחום ברפואת שיניים העוסקת בפגמים בסגירת הפה הנגרמים כתוצאה ממבנה השיניים, חוסר התאמה בין הלסתות או שניהם יחד. החשיבות באורתודונטיה אינה אסתטית בלבד. ישנה חשיבות רפואית, שכן סגירה נכונה של השיניים היא תנאי לתפקוד תקין של מערכת הלעיסה כולה לבריאות השיניים, החניכיים ומפרקי הלסת.

7. מהו התזמון לטיפול אורתודנטי?

מומלץ לעבור בדיקה ראשונית כבר בגיל 8-9. בגיל זה קיים מגוון רחב של ליקויים ובנוסף מתקיימות הפרעות תפקודיות כמו קושי בלעיסה, נשימת פה, מציצת אצבע, דחיפת לשון. בדרך כלל בשלב זה נתחיל עם טיפול הכנה הכולל במידת הצורך התערבות של רופא אף-אוזן-גרון וקלינאי תקשורת אך יישור השיניים עצמו יערך בשלב מאוחר יותר (בטווח גיל העשרה).

טיפול במבוגרים מעל גיל 18- בשנים האחרונות טיפול במבוגרים הפך לטרנדי ומבוקש, זאת בעיקר בעקבות מודעות הולכת וגדלה וכן בשל טכנולוגיות חדשות המאפשרות מראה אסתטי במהלך הטיפול האורתודנטי. כך כך למשל, בשיטת הקשתיות השקופות ניתן לטפל כמעט בלי שיראו כלל.

8. החיוך "האמריקאי" לעומת החיוך "האירופאי"

החיוך “האמריקאי” מאופיין בשיניים גדולות וישרות עם קשת חיוך רחבה שכמעט כל השיניים גלויות לעין. שיניים לבנות מאוד מעבר לקשת הגוונים הטבעיים שאיתה אדם נולד, ללא ההשתקפויות שנוכחות בשיניים טבעיות.

החיוך “האירופאי” מאופיין כחיוך יפה אך בגבול הטבעי. מטופלים עם חיוך אירופאי משפרים את מצב השיניים הקיימות אך שומרים על הפרופורציה עם המציאות. גודל השיניים טבעי, צבען והשיניים שנחשפות בחיוך גם הן בצורה טבעית.

9. ציפוי שיניים או יישור שיניים?

בעבר הדילמה עבור מטופל מבוגר בנושא זה הייתה פשוטה יותר. מטופלים רבים סירבו להרכיב על שינהם מכשור מסורבל אשר נראה לעין. כיום ישנן אפשרויות ליישר את השיניים בדרכים אסתטיות שכמעט כלל לא נראות לעין. פרקי הזמן אף הם קצרים יותר הודות לתכנון הממוחשב והמכשור המדויק. גם טיפול בעזרת ציפוי חרסינה ניתן בעזרת תכנון ממוחשב לחזות מראש כיצד תראה התוצאה הסופית.

קיים הבדל מהותי בבחירת הטיפול בין השניים. טיפול יישור השיניים שומר על השן המקורית ללא כל פגיעה לעומת ציפוי חרסינה שמצריך הורדה של כמות חומר שן מזערית.

ישנם מצבים שהטיפול יישור השיניים וטיפול בעזרת ציפוי חרסינה ישתלבו ביחד יד ביד:

כאשר יש פער גדול מדי בין רוחב השיניים לרוחב של הלסת. ביישור שיניים נצליח לצמצם את הרווח עד גבול מסויים אך על מנת לסגור את הרווח הנותר בצורה מושלמת, נצטרך להיעזר בציפוי חרסינה.

מכיוון שחלק ממטרת הטיפול הינה יצירת שיניים סימטריות, במצבים שיש חוסר פרופורציה מימדית בין קבוצות השיניים, נשווה את הרווחים בעזרת יישור שיניים ולאחר מכן נסגור את הרווחים באמצעות ציפויים.

במקרים בהם השיניים מצויות בעמדה לא תקינה (שיניים בולטות מידי) תהיה עדיפות לעשות יישור שיניים חלקי על-מנת לשפר את זווית השן ועל-ידי כך להסיר פחות חומר שן בביצוע ההשחזה.

שיניים קצרות או שחוקות אשר מתבקשת הארכתן לצורך יצירת חיוך אסתטי ויצירת פרופורציות של החיוך.

10. מהו יישור שיניים בשיטת אינביזיליין?

שיטה זו של יישור שיניים קיימת משנת 2000 ומבוססת על שימוש בסדים שקופים המתוכננים מראש בעזרת תוכנה מיוחדת. הטכניקה מבוססת על הפעלת לחצים על-ידי סדים שקופים המורכבים על השיניים. שיטה זו של יישור שיניים נוחה יותר, אינה פוצעת או משפשפת את הרקמות הרכות ומפחיתה הגעה למרפאה לצורך עזרה ראשונה. בשיטה זו ד”ר דנה לייכטמן מזיזה שן אחר שן ומייצרת את התוצאה הנדרשת. הסדים מגיעים בסטים רבים אשר מוחלפים כל שבועיים עד לסוף הטיפול.

11. מהו משך זמן הטיפול ביישור שיניים נסתר, אינביזיליין (Invisalign )

אורך הטיפול משתנה בהתאם לחומרת המצב. הטיפול יכול להימשך חודשים וגם יכול להימשך שנים.

לכל אורך הטיפול, ד”ר דנה לייכטמן מבצעת מעקב אחר השינויים. התהליך מבוצע בכפוף לתוכנית שתוכננה במחשב המבוססת על בדיקות וצילומים שהמטופל ביצע. מהלך הטיפול והתוצאות מבוססות גם בהתאם לשיתוף פעולה של המטופל והתגובה הביולוגית שלו לטיפול. במידה והמטופל אינו נשמע להנחיות ואינו מבצע את הנדרש, משך הטיפול יתארך ותהיה פגיעה בתוצאה.

12. היתרונות ביישור שיניים נסתר – אינביזיליין (Invisalign)

היתרונות בשיטת אינביזיליין הם מגוונים.

מבחינה אסתטית, הסדים כמעט אינם נראים כלל. מבחינת נוחות, ניתן להסיר את הסדים בכל עת, לאכול בחופשיות ללא שאריות מזון שנתקעים בין השיניים ולאחר סיום הארוחה, להרכיב את הסדים חזרה. יתרון נוסף הוא שמירה טובה יותר על היגיינת הפה, גישה ישירה למשטחי השן וצחצוח נוח יותר. בנוסף אפשרי להעביר חוט דנטלי. בנוסף, יישור שיניים נסתר פחות פוצע את הרקמות הרכות בפה.

13. האם ניתן לבצע טיפול הלבנת שיניים בהריון?

רצוי להימנע מהלבנת שיניים בהריון, אך ד”ר לייכטמן דנה מאוד אוהבת תינוקות ומזמינה אותך להגיע לטיפול לאחר הלידה.